Online Tetris Oyna

Reklamlar

Reklamlar

E-Devlet
Zeka Oyunları
Türk Dünyası
Firma Rehberleri

Tetris nasıl oynanır?

Play butonuna basınız. Daha sonra "start at level" yazısı altından oyun zorluk derecesini seçiniz ve "Okey" butonuna basarak oyunu başlatınız.
Çeşitli şekillerde yukardan aşağıya doğru inmekte olan parçaları hiç bir boşluk kalmayacak şekilde yerleştirmek zorundasınız. Yoksa parçalar üst üste biner ve size parçaları hareket ettirecek yeterli alan kalmaz. Parçaların boşluksuz olarak yerleştiği satır silinerek gözden kaybolur
Tetris oyununu kazanarak bitirmek mümkün değildir. Ancak kaybettiğiniz andaki puan seviyenize göre kendinizi ölçebilirsiniz.
Tetris parçalarını sağa sola hareket ettirmek üzere klevyenizdeki sağ ve sol ok tuşlarını kullanabilirsiniz. Yukarı ok tuşu parçayı kendi etrafında çevirecektir. Aşağı ok tuşu parçanın daha hızlı bir şekilde inmesini sağlayacaktır. Bir sonraki Tetris parçasını sağ üstte görebilirsiniz.

Online Tetris Oyna?
Tetris oyunu nedir. Tetris oyununu kim bulmuştur. Tetris ne demektir.?

Tetris oyunu 1985 yılında Rus bilgisayar mühendisi Alexey Pajitnov tarafından bulunmuştur. Başlangıçta "gameboy" adı verilen elektronik oyuncaklarla oynana bu oyun özellikle 1990 yılından itibaren çok yaygınlaşmış ve bir çılgınlık derecesinde bütün dünyayı sarmıştır.
Kısa sürede bir efsane haline gelen bu oyun gu güne kadar değerinden hiç bir şey kaydetmemiş ve şu an nostaljik oyunlara arasında üst sıralara yerleşmiştir. BinbirKanal tetris oyna sayfasının sitemizdeki binlerçe sayfa arasında en çok ziyaret edilen ve en çok vakit geçirilen sayfalardan biri olması da Tetrisin ne kadar büyük bir hayran kitlesi olduğun göstermektedir..
Tetris kelimesinin Yunancada dört anlamına gelen Tetra kelimesinden türetilmiştir. Oyunu geliştiren programının en sevdiğ oyun olan tenis oyununu da hatırlatması için Tetra ile Tenis kelimelerinin birleştirilerek Tetris isminin oluşturulduğu da söylenir.
Tetris oyunu, geliştirisine yıllar sonra oyun dünyasına yaptığı katkılar sebebiyle çok önemli bir ödül kazandırmıştır.

Reklamlar


Tetris oynamak beyin gücünü arttırıyor?

En çok sevilen ve bilinen zaka oyunları arasında yer alan tetris oyunu birçok bilimsel çalışmanın da konusu olmuştur. Tetris oynayanların beyninde bazı değişimlerin yaşandığı ve karmaşık problemlerin daha kolay çözülmesini sağlayan gri maddenin arttığı gözlemlenmiştir. Bu konuda basında yer alan bir haberi aynen sizinle paylaşmak istiyorum.

Tetris beyin gücünü artırıyor
Artık klasikleşen bilgisayar oyunu Tetris'in, beyin gücünü artırabildiği bildirildi.
Yapılan araştırmada, günümüzdeki karmaşık bilgisayar oyunlarına kıyasla çok basit kalan Tetris, düzenli olarak oynanırsa beyindeki gri maddeyi geliştirebiliyor ve düşünme gücünü artırıyor.
Daily Telegraph'taki habere göre, ABD'deki Zihin Araştırma Merkezi bilim adamları, onlu yaşlardaki kızlar üzerinde yaptıkları testlerde, deneklerden üç ay boyunda günde yarım saat Tetris oynamalarını istediler. Bunun ardından beyinde yapılan tarama testlerinde, deneklerin beyinlerinin hareket, eleştirel düşünce, mantık kurma, dil ve işlemlemeyle ilgili bölümünde "yapısal değişiklikler" olduğu görüldü.
BMC Research Notes adlı dergide yayımlanan araştırmayı yapan bilim adamları, Tetris oynamanın "zihin randımanını" artırdığını düşündüklerini söylediler. Dr. Rex Jung, son 5 yıldaki beyin araştırmalarının en şaşırtıcı yanlarından birinin pratik yapmanın beynin motor bölgelerindeki gri maddeyi büyüttüğünün görülmesi olduğunu söyledi. Jung, zihinsel pratik yapmanın, gri maddedeki büyümenin işareti olan kortikal yoğunluğu artırıp artırmadığını görmek için Tetris'le ilgili araştırmayı yaptıklarını belirtti.
Araştırmayı kaleme alanlardan Dr. Richard Haier de, "Tetris oynayan ve oynamayan kızların beyinlerindeki kortikal yoğunluktaki farkı görmek bizi çok heyecanlandırdı" dedi.
Daha fazla gri madde, beynin belli bölümlerinin karmaşık görevleri yerine getirmek için çok çalışmak zorunda kalmaması anlamına geliyor.
(Kaynak: http://www.sabah.com.tr/Dunya/2009/09/02/tetris_beyin_gucunu_artiriyor)

Tavsiye | İletişim | Açılış Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Yardım | Gizlilik Politikası

© 2005 - 2020 Her hakkı saklıdır