Online Dama Oyna

Reklamlar

Reklamlar

E-Devlet
Zeka Oyunları
Türk Dünyası
Firma Rehberleri

Nasıl dama oynayacaksınız?

Dama, satranç tahtasına dizilmiş taşlarla oynanan kolay ve zevki bir zeka oyundur. Sitemizdeki dama oyunu iki şekilde oynanmaktadır.
Official play (Kurallı oyun): Bu oyunda taş temek zorunludur. Yeme pozisyonunda bir taş varsa başka bir taş oynatamzsınız. Ayrıca bir taşın üzerine tıklayıp taşı seçerseniz o taşı oynamak zorundasınız. Vazgeçip başka bir taşla oynayamazsınız
Grandpa play (Kuralsız oyun): Taş yemek zorunlu değildir. Ayrıca tıkladığınız taşla oynamak zorunda değilsiniz. Kararınızı değiştirebilirsiniz.
Oyun türünü seçtikten sonra "Play" tuşuna basınız. Kırmızı taşlarla siz oynayacaksınız. Önce oynamak istediğiniz taşın üzerine tıklayın ve taşı seçin. Daha sonra taşı hareket ettireceğiniz kareyi tıklayınız. Siz oynar oynamaz bilgisayar karşı hamleyi yapacaktır.

Online Dama OynaÇapraz dama nedir? Çapraz dama nasıl oynanır

Damanın birçok çeşidi vardı. Türk daması, çapraz dama, Çin daması, Rus daması ve köşe dama ülkemizde en çok tanınan dama çeşitleridir.
Sitemizde yer alan dama oyunu çapraz dama oyunudur. Bu oyunda açışı tahtasında gördüğünüz gibi karşılıklı üçer sırada çaprazlama dizilmiş 12'şer taş vardır. Dama, kuralları az olması ve hızlı bir şekilde oynanabilmesi sebebi ile her yaşta zevkle oynanan bir oyundur.
Dama taşları sadece çapraz olarak ileri hamle yaparlar ve çaprazında bulunan ve arkası boş olan rakip taşları yiyebilirler
Tahtanın karşısındaki kareler ulaşan taş dama halinde gelir. Bazı kaynaklarda dama'ya şah adı da verilir. Dama haline gelen taş geriye doğru da hareket edebilir Bu sebeple dama taşı beş adet normal taş değerinde sayılır.

Reklamlar


Damanın tarihçesi

Damanın kaynağının Eski Mısır olduğu söylenir. Başlangıcı milattan önce 1400 yıllarına dayanır. Daha sonra ise Eski Roma döneminde oynandığı söylenmektedir. Batıda zamanla unutulan dama doğu medeniyetlerinde en çok sevilen ve oynanan bir oyun olmaya devam etmiştir. Haçlı seferlerinde batı dünyası yeniden dama ile tanışmış ve dama Avrupa'da yayılmaya başlamıştır.
Damanın bu günkü kurallarıyla oynanmaya başlaması 1500'lü yıllara dayanır. Zamanla bir çok ülkede farklı kurallarla oynanan dama çeşitleri ortaya çıkmıştır. Türk daması bu damalar arasında daha kapsamlı düşünmeyi gerektirmesi ve taşların yana hareket edebilmesi sebebiyle oyun kurabilme ve rakibin oyununu savuşturabilme teknikleri açısından dikkat çekmektedir.


Tavsiye | İletişim | Açılış Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Yardım | Gizlilik Politikası

© 2005 - 2020 Her hakkı saklıdır