Online Sudoku Oyna

Sudoku oyununu nasıl oynayacaksınız?

Su doku bir Japon oyunudur. Kenarları dokuzar kare kutudan oluşan bir oyun alanı vardır. Bu oyun alanı kenarları üçer kutudan oluşan bölgelere ayrılmıştır. Bu bölgeler içerisinde bazı rakamlar ipucu olarak yerleştirlmiştir. Siz boş alanlara belirli kurallara göre rakam yerleştireceksiniz. Oyun alanı boyununca yatay ve dikey hizada aynı rakamı kullanamazsınız. Ayrıca bir bölge içerisinde aynı rakam ancak bir kere kullanılabilir.
Rakam yerleştirmek istediğiniz alana imleci getirip tıklayınız ve rakamı yazınız. Şayet yazdığınız rakam kurallara aykırı ise program sizi uyaracaktır. Bu rakamı silerek oyuna devam edebilirsiniz. Zorluk derecesini ve oyun alanı görüntüsünü sağ tarafta seçebilirsiniz.

Online Sudoku Oyna


Sudoku kuralları - Sudoku nasıl oynanır

Sudoku 9x9’ luk bir ızgarada oynanır bu ızgara “bölge” isimli 3x3 alt ızgaralara bölünmüştürSudoku oynamaya, bölgeler içerisine zorluk derecesine göre konulmuş sayılarla başlanır. Diğer hücrelerdeki sayıları aşağıdaki kurallara göre siz dolduracaksınız.
Boş hücrelere 1 ile 9 arasında bir rakam koyabilirsiniz. Bu rakamları yerleştirirken aşağıdaki kurallara uymak zorundasınız.
1. Kural: Rakam, her satır üzerinde yalnızca bir kez olabilir:
2. Kural: Rakam, her kolon üzerinde yalnızca bir kez olabilir:
3. Kural: Rakam, her bölge üzerinde yalnızca bir kez olabilir:

Özet olarak; Bir sayı, her bir satır, kolon ve bölgede yalnızca bir kez kullanılabilir.

Sudoku kuralları - Doğru ve yanlış uygulamalar

İzin Verilenİzin Verilmeyen